Zatrwian wrębny – najpiękniejsze kwiaty na rabacie

Zatrwiany, zwłaszcza zatrwian wrębny są najczęściej uprawiane na kwiat cięty. Każdy spotkał je kiedyś w kwiaciarskich bukietach, i nic dziwnego, są po prostu przepiękne. Barwne, drobne kwiatuszki są wspaniałym dodatkiem do bukietów, jednak równie pięknie prezentują się na rabacie. Nie ma na co czekać, to wyjątkowe rośliny, które łatwo się uprawia. Będą ciekawym aspektem kolorystycznym każdego ogrodu. Dowiedz się, jak uprawiać zatrwiany.

Zatrwian wrębny, czyli zatrwian jednoroczny

Zatrwianów jest bardzo wiele, jednak zatrwian wrębny jest z nich najbardziej popularny w Polsce. Cieszy się uznaniem ze względu na przepiękne kwiaty i wytrzymałość. Chociaż w naturze jest byliną, nie możemy zapewnić mu odpowiednich warunków do powtórzenia kwitnienia, więc w naszym klimacie traktuje się go jako roślinę jednoroczną. Zatrwian wrębny może mieć nawet 80 cm wysokości.
Pojedyncza roślina to niezbyt okazały pęd, lekko wygięty, na szczycie którego pojawia się duży kłos. Jest to jednostronna wiecha złożona z drobniuteńkich kwiatuszków, bardzo ciasno ułożonych po jednej stronie. Taki układ sprawia, że kwiat pięknie komponuje się w bukietach, w ogrodzie wspaniale się prezentuje w większych kępach i grupach, gdzie może tworzyć barwne łaty.
Zatrwian wrębny doczekał się stworzenia bardzo licznych odmian, które różnią się ze sobą kolorem i porą kwitnienia. Zatrwiany zakwitają stopniowo od czerwca do sierpnia, a kwiaty ciągle utrzymują się aż do pierwszych przymrozków. Możesz wybierać wśród kolorów: białe, żółte, różowe, fioletowe, wszystkie odmiany czerwieni i niebieski, odmiany są naprawdę bardzo liczne.

Miejsce w ogrodzie dla zatrwiana

Zatrwian wrębny uprawiany jest z rozsady. Nasiona sieje się bardzo wczesną wiosną do skrzynek, które powinny stać w temperaturze pokojowej, optymalnie 22 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury rośliny nie będą się tak szybko rozwijać. Później sadzonki umieszcza się w ogrodzie, na bardzo dobrze nasłonecznionej rabacie. Siewki mogą mieć już niższą temperaturę, więc rośliny można wysadzać już po 15 maja.
Najlepsza gleba dla zatrwianów to przepuszczalna. Rośliny te lubią wilgoć, ale nie mogą mieć za mokro. Preferują lekkie podłoże, najlepiej wapienne, które jednocześnie nie będzie zbyt zasobne w składniki mineralne. To jednak z niewielu roślin, która lepiej czuje się na jałowej glebie, niż na żyznej. Zbyt zasilone podłoże może spowodować, że roślina nie będzie chciała kwitnąć. Chociaż rośliny rozwijają się także na cięższych glebach i mogą rosnąć nawet na glinie, na takim podłożu często są atakowane przez choroby grzybowe, uprawa więc nie ma większego sensu.

Pielęgnacja w pigułce

Ponieważ zatrwian wrębny lubi mało zasobne podłoże, nie oczekuje szczególnego nawożenia. Dzięki temu to idealna roślina dla amatorów i początkujących ogrodników. W zasadzie nie musisz nic z nim robić, zatrwian po prostu sam będzie się wspaniale rozwijał.
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku zatrwiana wrębnego jest podlewanie. Roślina nie musi być nawadniana codzienne, ponieważ dobrze znosi przejściową suszę. W upalne lata wystarczy, że podlejesz je w czasie standardowego, codziennego podlewania ogrodu, ale nie musisz zwracać na nie szczególnej uwagi.
Zatrwian będzie bardzo długo kwitł, a później stopniowo zacznie zamierać. Roślina jest w naszych warunkach jednoroczna, więc nie musisz okrywać jej na zimę. Pędy mogą zostać jako przykrycie dla korzeni innych roślin na rabacie, później je usuniesz w czasie wiosennych porządków.

Szukasz podkolanówek? Koniecznie sprawdź https://lores.pl/produkty/podkolanowki/