Gloksynia – mało popularna roślina o interesujących kwiatach

Gloksynia to stosunkowo mało znana roślina, jednak jej pokrój powinien zainteresować miłośników kwitnących doniczek. Wyglądem może nieco przypominać fiołki afrykańskie, ale jej kwiaty są znacznie większe i dużo bardziej atrakcyjne. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie gloksynia doczekała się stworzenia licznych odmian kolorystycznych. Możesz więc wybierać w najpiękniejszych kolorach i wzorach, a twój parapet aż zaroi się od kolorów. Dowiedz się, jak wygląda gloksynia i jak się nią opiekować.

Gloksynia – opis i charakterystyka gatunku

Najważniejszą informacją o gloksynii jest ta, że to naprawdę niewielka roślina. Maksymalnie osiąga 30 cm wysokości, więc sprawdzi się we wszystkich mieszkaniach. Pod tym względem naprawdę przypomina sępolię, czyli fiołka afrykańskiego. Kolejną cechą, która łączy obie te rośliny jest pokrój – wytwarza kępę liści o sercowatym kształcie, osadzonych na niezbyt długich łodyżkach. Ponadto gloksynia jest bardzo gęsto owłosiona, całe liście i łodygi pokryte są drobnymi, licznymi i krótkimi włoskami.
Największym atutem tej rośliny są jednak jej kwiaty. Wzniesione, składają się z kilku okrągłych płatków, zachodzących na siebie. Kwiaty są dość duże, utrzymują się na roślinie od marca aż do września. Późnym latem powoli przekwitają, by w kolejnym roku znów gęsto pojawić się na roślinie. Gloksynia przyjmuje najróżniejsze i najpiękniejsze kolory: od białego, poprzez żółcie, czerwienie i róże, aż do tych, które wzbudzają największe emocje – ciemnofioletowych, prawie czarnych. Brzegi płatków niektórych odmian mogą być ozdobnie przebarwione na biało, co jeszcze dodaje roślinie uroku.

Miejsce w domu dla gloksynii

Gloksynia to roślina tropikalna, naturalnie pojawia się wyłącznie w Brazylii, nic więc dziwnego, że uprawia się ją wyłącznie w domach. Chociaż dobrze znosi drobne zmiany temperatur i nie potrzebuje tropikalnego klimatu, więc można wystawić ją na balkon czy taras, pod warunkiem, że minie groźba powrotu przymrozków. Jednak przed nadejściem jesieni należy schować ją znów w ciepłe miejsce.
Roślina lubi widne stanowiska i temperaturę w granicach 20-24 stopni Celsjusza. Powinna mieć zapewnioną stałą wilgotność powietrza, nie lubi zbyt suchego stanowiska, warto więc postawić ją na podstawku, w którym ciągle będzie woda. Rośliny nie należy jednak zraszać. Gloksynia najlepiej czuje się w słońcu, jednak nie zawsze jej to służy, należy trzymać ją z dala od południowego parapetu.

Uprawa i zimowanie

Poza zapewnieniem roślinie odpowiednich warunków uprawnych, gloksynia nie jest szczególnie wymagająca. Nie potrzebuje zbyt częstego podlewania, nawadnianie co kilka – kilkanaście dni powinno jej wystarczyć. Dodatkowo warto jednak od czasu do czasu ją nawieźć. Zabiegi wykonuje się od marca do września, później można dodać trochę nawozu jesiennego, który przygotuje roślinę do okresu zimowania. Do tego zabiegu wykorzystuje się uniwersalny nawóz wieloskładnikowy, przeznaczony do doniczkowych roślin kwitnących. Świetnie sprawdzi się zarówno taki w żelu, jak i w postaci granulatu.
Gloksynia wymaga zimowania i to jest najtrudniejszy warunek, który trzeba spełnić w jej uprawie. Kiedy roślina przekwitnie, należy poczekać aż zaschną wszystkie jej liście i kwiaty. Wtedy umieszcza się ją w pomieszczeniu o temperaturze od 12-15 stopni Celsjusza. Przez kilka tygodni roślina potrzebuje spoczynku. Należy wtedy zrezygnować z nawożenia i znacznie ograniczyć podlewanie.

Sprawdź także: Marketing Internetowy24 oraz https://comparic.pl/kursy-kryptowalut/