Bieluń, czyli datura – najpiękniejszy krzew ozdobny naszych ogrodów

Datura swoją popularność zawdzięcza głównie przepięknym kwiatom, o wyjątkowym kształcie i rozmiarze. Jest to jedna z najpowszechniejszych roślin ozdobnych. Jej uprawa sięga aż starożytności, a w ciągu tych stuleci zdołała się tak rozprzestrzenić po świecie, że trudno dociec, skąd naprawdę pochodzi. W wielu miejscach datura rośnie dziko, jednak w Polsce jest uprawiana wyłącznie jako piękny, ale i kapryśny krzew ozdobny. Dowiedz się, jak uprawiać bielunia w ogrodzie.

Bieluń – kilka słów o gatunku

Bieluń to polska nazwa przepięknej datury, wyjątkowego krzewu ozdobnego z kwiatów. Jest to sporej wielkości krzew ozdobny, który jest atrakcyjny głównie ze względu na kwiaty. Te mają lejkowaty, charakterystyczny kształt i wygięte końce płatków. Najczęściej mają biały lub jasnożółty kolor, zwracają uwagę każdego, a dodatkowo wypełniają ogród przyjemnym, słodkawym zapachem. Bardzo ładnie roślina prezentuje się jednak także poza okresem kwitnienia. Jej dużym atutem są liście, dłoniaste i ciemnozielone, także mają dość dużą wartość ozdobną.
Datura może być uprawiana w ogrodzie, jednak często spotyka się ją także w dużych donicach i skrzynkach. Można wystawić ją na taras lub wynosić do ogrodu tylko w czasie kwitnienia. A ten jest naprawdę dość długi, tym bardziej, że odpowiednio pielęgnowana datura może zakwitnąć nawet dwa razy w ciągu roku. Dzięki temu możesz cieszyć oko jej przepięknymi kwiatami naprawdę długo.

Stanowisko dla datury

Bieluń ma dość specyficzne wymagania co do stanowiska, a zwłaszcza co do jakości gleby. Przede wszystkim jest to roślina kwasolubna, a na lekko kwaśnym podłożu będzie czuła się najlepiej. Dlatego przed posadzeniem sadzonki należy dokładnie sprawdzić glebę i ewentualnie dodać odpowiedni nawóz utrzymujący poziom pH. Roślina nie przepada także za zbyt mokrym podłożem, dlatego może wymagać wysypania odpowiedniej warstwy kremazytu lub drenażu innego typu. Roślina potrzebuje do rozwoju także dużo składników pokarmowych, więc podłoże musi być maksymalnie żyzne i zasobne. W tym celu ziemię przed posadzeniem datury kompostuje się lub zasila uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym.
Datura ma jest ciepłolubna, powinna rosnąć w miejscach osłoniętych od wiatru. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że przetrzyma zimowe mrozy jest znacznie większe. Co istotne, ta wyjątkowa roślina musi mieć także zapewniony dostęp do słońca. Tylko w jasnym, słonecznym stanowisku będzie mogła wytworzyć kwiaty, a to właśnie one są jej najbardziej atrakcyjną częścią.

Podstawowe informacje o uprawie

Datura wymaga co nieco uwagi, ale za odpowiednią pielęgnację odwdzięcza się wspaniałym kwitnieniem, warto więc poświęcić jej czas. Przede wszystkim potrzebuje sporo wody, zwłaszcza latem, kiedy dni są upalne. Może wymagać więcej niż tylko cowieczornego podlewania, warto więc zwrócić uwagę na to, co nam komunikuje wyglądem swoich liści i kwiatów. Ponadto należy uważać, by podczas podlewania nie spryskać jej liści – pod wpływem słońca i wody mogą się na nich pojawić liczne i niezbyt ładnie wyglądające oparzenia. Warto także uważać, by nie podawać za dużo wody na raz, może to doprowadzić do gnicia korzeni.
Roślina wymaga także nawożenia, zwłaszcza od drugiego roku po posadzeniu. Im starsza roślina, tym więcej nawozu należy jej zaaplikować. Najlepiej będzie zaopatrzyć się w odpowiedni nawóz przeznaczony do datury – jest ich mnóstwo na rynku, masz więc w czym wybierać. Dwa zabiegi w sezonie wystarczą, by roślina była ci wdzięczna.

Warto sprawdzić:

  1. https://organicseries.pl/kategoria-produktu/cialo/pielegnacja-cialo/kremy-pielegnacja-cialo/,
  2. https://www.beautyspaexpert.pl/kategoria-produktu/kosmetyki/.